CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

петък, 1 август 2008 г.

Турски печат: Вътрешни и външни реакции по решението на делото срещу управляващата ПСР /01.08.08/

Турски печат: Вътрешни и външни реакции по решението на делото срещу управляващата ПСР
01 август 2008 | 09:45 | Агенция "Фокус"
Анкара. Разнопосочните рекации по решението на Конституционния съд на Турция по делото срещу Партията на справедливостта и развитието отново са в центъра на вниманието на турския печат. Редица публикации в тази връзка помества вестник “Милиет”. В публикация под заглавие “Вече всеки трябва да се съсредоточи върху първостепенния дневен ред” вестникът коментира и цитира писменото изявление на президента Абдуллах Гюл за решението на Конституционния съд по делото срещу ПСР. Президентът изтъква, че в предстоящия период всеки, в това число и едно друго правителство, трябва да се концентрира върху важните за страната проблеми, вземайки под внимание политическата и икономическа ситуация в света. В друга публикация същото издание помества части от обръщението на премиера Реджеп Тайип Ердоган към турските граждани след оповестяване на решението на съда. В призива си към турските граждани премиерът призовава “Елате да въдзродим още веднъж надеждите си, мечтите си, братските си връзки, общата ни гражданска принадлежност. Няма и не може да има нито една бариера, която да попречи за единството ни”. Вестникът се спира и на реакциите на представители на опозицията и световната общественост по решението.
Вестник “Хюриет” извежда в заглавие на една от публикациите си по темата думите на вицепремиера Джемил Чичек, че решението на съда с аргументацията по него ще определи радиуса на бъдещата политика. Чичек определя решението по делото срещу ПСР като най-важното решение на съда от 1961 година насам.
В публикация “Турция се завърна от края на пропастта” вестник “Сабах” помества цитати от коментарите в световния печат във връзка с решението на съда.
Сред редицата публикации на вестник “Заман” по темата е статия, озаглавена “Турция чертае пътната си карта”. Тя се спира на решението на съда, на мотивите на магистратите, които не са гласували за забраната на управляващата ПСР, на реакциите на европейски и други западни политици за решението и на онова, което предстои да се направи в страната за хармонизация с Венецианските критерии.