CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

сряда, 24 септември 2008 г.

Турски печат: Трябва да се намали пропастта бедни-богати, каза Абдуллах Гюл в ООН

24 септември 2008 | 09:15 | Агенция "Фокус"

Анкара. Изказването на турския президент Абдуллах Гюл при откриването на 63-та сесия на Общото събрание на ООН и разследването и съдебното дело по аферата “Ергенекон”, са сред централните теми на днешните турски вестници. Печатът отделя внимание също на отражението в Турция на съдебното дело в Германия срещу дружеството “Морски фар” след скандалните твърдения, че незаконно са били извършвани парични преводи в полза на управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/, както и на разследването на сигнали, че основната опозиционна Народнорепубликанска партия /НРП/ също е била незаконно финансирана от германска фондация.
“Сабах” информира за изказването на президента Абдуллах Гюл при откриването на 63-та сесия на Общото събрание на ООН. Абдуллах Гюл изрази подкрепа за реформите в световната организация и призова да бъде намалена пропастта между бедните и богатите страни. След половин век Турция е кандидат за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН и това определя програмата и характера на срещите на Абдуллах Гюл в Ню Йорк, посочва вестникът.
“Хюриет” пише за осмата вълна от арести в рамките на разследването и съдебното дело по аферата “Ергенекон”. В рамките на осмата вълна от арести в Истанбул, Анкара и Измир са задържани 14 души, между които бившият кмет на истанбулския район Есенюрт и един от собствениците на вестник “Джумхуриет” Гюрбюз Чапан, както и бившият началник на отдела за борба с организираната престъпност в Истанбул Адил Сердар Сачан.
Вестник “Милиет” обръща внимание на депутатското питане към премиера Реджеп Тайип Ердоган от народния представител и заместник- председател на парламентарната група на основната опозиционна НРП Кемал Анадол във връзка с аферата “Ергенекон”. Депутатът от НРП се интересува дали след започването на разследването по аферата “Ергенекон” са били установени случаи на изтичане на квалифицирана информация за хода на разследването към медиите и ако е имало такива случаиq какви мерки са били предприети.
”Радикал” цитира позицията на министъра на правосъдието Мехмет Али Шахин, че досега в министерството не е постъпвало искане за информация или съдействие във връзка с резултатите от воденото в Германия съдебно дело срещу дружеството “Морски фар”. Става въпрос за проверката и разследването вътре в Турция, след като републиканската прокуратура в Анкара се самосезира по случая.
“Заман” посочва, че главният прокурор на Върховна касационна прокуратура извършва проверка на сигнала, че основната опозиционна НРП е получила неправомерно парична помощ в размер на 85 000 евро от германската фондация “Фридрих Еберт”.