CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

вторник, 26 август 2008 г.

Турски печат: Правителство и синдикати не се споразумяха за заплатите на служителите в държавния сектор

Турски печат: Правителство и синдикати не се споразумяха за заплатите на служителите в държавния сектор

26 август 2008 | 09:59 | Агенция "Фокус"

Анкара. Повишението на заплатите на служителите в публичния и държавния сектор е една от темите, на които се спират турските вестници днес. Вестник “Заман” в публикация “Сигнал от финансовото министерство за повишение от 7,5 % на заплатите на служителите” пише, че вчера е бил третият тур от обсъждането на възнагражденията на служителите в публичния и държавния сектор. На обсъждането първият заместник-министър на финансите Хасан Басри Актан е посочил, че министерството ще отдели 5 милиарда и 750 милиона турски лири за увеличението на заплатите на обществените и държавни служители през 2009 година. Вестникът пише, че искането на синдикатите е за 8 милиарда турски лири. Според министерството повишението ще бъде 7,5 % като ще бъде разпределено 4 % през първото полугодие и 3,5 % през второто. Остри спорове между представителите на синдикатите и министерството e предизвикало и определянето границата на екзистенц минимума за четиричленно семейство в страната, който според министерството е 255 турски лири, а според синдикатите 820 турски лири.
Вестник “Сабах” в публикация “Башесгиоглу: Ще разискваме предложенията на синдикатите” пише, че третият кръг преговори между правителството и на синдикалните конфедерации на служителите в публичния и държавния сектор отново е бил безрезултатен. По думите на държавния министър Мурат Башесгиоглу четвъртият кръг преговори ще се състои в четвъртък или петък. Според синдикатите правителството не представя точен разчет на увеличението на заплатите, следвайки инфлацията.
Вестник “Хюриет” в публикация “Предложението за заплатите на чиновниците остана за четвъртък” също се спира на преговорите между синдикати и правителство. Вестникът цитира министър Башеисгиоглу, че тази кръгла маса е мястото за предоставяне и отнемане на права на служителите и страните трябва да бъдат добронамерени. Според него правителството не е привърженик на популисткото разбиране от една страна да се дадат 10 % увеличение, а от другия джоб да се вземат 15 %.
Вестник “Милиет”, спирайки се на преговорите между правителство и синдикати, поставя акцент в публикацията си по темата на разискванията за границата на бедността.